  • LGU2W181MELA
LGU2W181MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGU2W181MELA
HK JDW NO:
555-LGU2W181MELA
Description:
LGU 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1A 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 185
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGU2W181MELA
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    850μA
  • Ripple Current
    1A
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.43A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm