  • LGUW6271MELA
LGUW6271MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGUW6271MELA
HK JDW NO:
555-LGUW6271MELA
Datasheet:
LGUW6271MELA
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LGUW6271MELA
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.01mA
  • Ripple Current
    1.22A
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7446A @ 50kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm