  • LGX2W271MELC30
LGX2W271MELC30
advertisement
Manufacturer No:
LGX2W271MELC30
HK JDW NO:
555-LGX2W271MELC30
Description:
LGX 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LGX2W271MELC30
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.04mA
  • Ripple Current
    1.24A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.24A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7732A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm