  • LGY1J472MELC30
LGY1J472MELC30
advertisement
Manufacturer No:
LGY1J472MELC30
HK JDW NO:
555-LGY1J472MELC30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LGY 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LGY1J472MELC30
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LGY
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700μF
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.63mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.99A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm