  • LGY2W101MELA
LGY2W101MELA
advertisement
Manufacturer No:
LGY2W101MELA
HK JDW NO:
555-LGY2W101MELA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100μF Capacitor 20% 640mA 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
LGY2W101MELA
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    640mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Current - Leakage
    630μA
  • Custom Capabilities
    Other Terminal Available On Request
  • Diameter
    25mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    42.0116mm
  • Length
    40mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Radial
  • Tolerance
    20%
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm