  • LGY2W331MELC
LGY2W331MELC
advertisement
Manufacturer No:
LGY2W331MELC
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LGY2W331MELC
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
330μF Capacitor 20% 1.38A 10mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
LGY2W331MELC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Ripple Current
    1.38A
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Current - Leakage
    1.15mA
  • Custom Capabilities
    Other Terminal Available On Request
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    51.9938mm
  • Length
    50mm