  • LH1500AAB
LH1500AAB
advertisement
Manufacturer No:
LH1500AAB
HK JDW NO:
879-LH1500AAB
Package:
6-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LH1500AAB
Description:
VISHAY SEMICONDUCTOR LH1500AAB MOSFET Relay, 350 V, 150 mA, 25 ohm, SPST-NO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LH1500AAB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LH1500AAB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Voltage
    350V
  • Output Type
    AC, DC
  • Max Output Current
    250mA
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Voltage - Input
    1.25VDC
  • Output Current
    250mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Forward Current
    900μA
  • Max Output Voltage
    350V
  • Max Input Voltage
    1.45V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    0V~350V
  • On-State Resistance (Max)
    20Ohm
  • Max Input Current
    50mA
  • Input Current
    50mA
  • Load Current
    150mA
  • Isolation Voltage
    5.3kV
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD (0.300, 7.62mm)