  • LH1503AAC
LH1503AAC
advertisement
Manufacturer No:
LH1503AAC
HK JDW NO:
879-LH1503AAC
Package:
8-SMD (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LH1503AAC
Description:
Relay SSR 50mA 1.45V DC-IN 0.15A 350V AC/DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LH1503AAC
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LH1503AAC.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tube
  • Series
    LH1503
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    20Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, VDE APPROVED, UL APPROVED
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Type
    AC, DC
  • Max Output Current
    150mA
  • Number of Elements
    1
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A) x 2
  • Voltage - Input
    1.26VDC
  • Output Current
    150mA
  • Throw Configuration
    DPST
  • Input Type
    DC
  • Optoelectronic Device Type
    TRANSISTOR OUTPUT SSR
  • Max Output Voltage
    350V
  • Max Input Voltage
    1.45V
  • Relay Type
    Relay
  • Voltage - Load
    0V~350V
  • Forward Current-Max
    0.05A
  • On-State Resistance (Max)
    20Ohm
  • Max Input Current
    50mA
  • Input Current
    50mA
  • On-State Current-Max
    0.11A
  • Load Current
    110mA
  • Isolation Voltage
    5.3kV
  • Overall Length
    9.9mm
  • Control Current
    0.002A