  • LHLC10NB151K
LHLC10NB151K
advertisement
Manufacturer No:
LHLC10NB151K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LHLC10NB151K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
LHLC10NB151K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHLC10NB151K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    LH, LC Type
  • Size / Dimension
    0.433Dia 11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    1.2A
  • Packing Method
    Bulk
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    5mm
  • Lead Diameter
    0.6 mm
  • Inductance
    150μH
  • Test Frequency
    0.796MHz
  • DC Resistance (DCR)
    290mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2.9MHz
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 796kHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    796kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    1.2A
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm