  • LKG1C123MESAAK
LKG1C123MESAAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1C123MESAAK
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LKG1C123MESAAK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 12000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1C123MESAAK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    24.400009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LKG
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.31mA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.35
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.15A @ 120Hz
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm
  • Length
    30mm