  • LKG1C682MESBCK
LKG1C682MESBCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1C682MESBCK
HK JDW NO:
555-LKG1C682MESBCK
Description:
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1C682MESBCK
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    45.400004g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    980μA
  • Ripple Current
    3.2A
  • Tan Delta
    0.25
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.2A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm