  • LKG1E103MESZAK
LKG1E103MESZAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1E103MESZAK
HK JDW NO:
555-LKG1E103MESZAK
Description:
LKG 10000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.65A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 106
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LKG1E103MESZAK
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    24.499998g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LKG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    10000μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    2.65A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.65A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm