  • LKG1E682MESCCK
LKG1E682MESCCK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1E682MESCCK
HK JDW NO:
555-LKG1E682MESCCK
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LKG 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1E682MESCCK
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LKG
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Snap in
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.23mA
  • Ripple Current
    3.8A
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm