  • LKG1V153MESBAK
LKG1V153MESBAK
advertisement
Manufacturer No:
LKG1V153MESBAK
HK JDW NO:
555-LKG1V153MESBAK
Description:
LKG 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.8A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKG1V153MESBAK
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.8A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Snap in
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.17mA
  • Ripple Current
    3.8A