  • LKK47-06C5
LKK47-06C5
advertisement
Manufacturer No:
LKK47-06C5
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-LKK47-06C5
Package:
ISOPLUS264™
Datasheet:
LKK47-06C5
Description:
Trans MOSFET N-CH 600V 47A 5-Pin(5+Tab) ISOPLUS 264
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LKK47-06C5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS264™
  • Number of Pins
    5
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    CoolMOS™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    COMMON SOURCE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    480W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    2 N-Channel (Dual)
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    45m Ω @ 44A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.9V @ 3mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6800pF @ 100V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    190nC @ 10V
  • Rise Time
    20ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    600V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    100 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    47A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V