  • LKS1J562MESB
LKS1J562MESB
advertisement
Manufacturer No:
LKS1J562MESB
HK JDW NO:
555-LKS1J562MESB
Description:
LKS 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKS1J562MESB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.78191mA
  • Ripple Current
    3.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.3A @ 120Hz
  • Diameter
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm
  • Length
    35mm