  • LKS1V472MESB
LKS1V472MESB
advertisement
Manufacturer No:
LKS1V472MESB
HK JDW NO:
555-LKS1V472MESB
Datasheet:
LKS1V472MESB
Description:
LKS 4700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 63
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LKS1V472MESB
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
    LKS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.1A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.3 %
  • Diameter
    30mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm