  • LKSH2272MESY
LKSH2272MESY
advertisement
Manufacturer No:
LKSH2272MESY
HK JDW NO:
555-LKSH2272MESY
Description:
LKS 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.787Dia 20.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LKSH2272MESY
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    71V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.31351mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Diameter
    20mm