  • LLG2C272MELC40
LLG2C272MELC40
advertisement
Manufacturer No:
LLG2C272MELC40
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LLG2C272MELC40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
LLG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.45A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 600
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LLG2C272MELC40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.45A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    8.175A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LLG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.97mA
  • Ripple Current
    5.45A