  • LLG2D152MELC30
LLG2D152MELC30
advertisement
Manufacturer No:
LLG2D152MELC30
HK JDW NO:
555-LLG2D152MELC30
Description:
LLG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.29A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LLG2D152MELC30
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.64mA
  • Ripple Current
    3.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.935A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm