  • LLG2D272MELC45
LLG2D272MELC45
advertisement
Manufacturer No:
LLG2D272MELC45
HK JDW NO:
555-LLG2D272MELC45
Description:
LLG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.34A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 160
Step5Bar-code shipping tag
LLG2D272MELC45
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2.2mA
  • Ripple Current
    4.34A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.34A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.51A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm
  • Length
    45mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%