  • LLS2W121MELZ
LLS2W121MELZ
advertisement
Manufacturer No:
LLS2W121MELZ
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-LLS2W121MELZ
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LLS2W121MELZ
Description:
LLS 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.07A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LLS2W121MELZ
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    LLS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Snap in
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    690μA
  • Ripple Current
    1.07A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.07A @ 120Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm