  • LM185BYH2.5/883
LM185BYH2.5/883
advertisement
Manufacturer No:
LM185BYH2.5/883
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM185BYH2.5/883
Package:
TO-46
Datasheet:
LM185BYH2.5/883
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM185BYH2.5/883
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-46
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    WIRE
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    20mA
  • Temperature Grade
    MILITARY
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    20mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Screening Level
    MIL-STD-883
  • Height
    2.667mm
  • Length
    4.699mm
  • Width
    4.699mm
  • Thickness
    2.362mm