  • LM2574MX-3.3/NOPB
LM2574MX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2574MX-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2574MX-3.3/NOPB
Package:
14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
14 Terminals 4V 14-Pin LM2574 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2574MX-3.3/NOPB Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. In this voltage regulator, there are 14 terminations. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. The harley voltage regulator is available as a 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package to save space. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. 52kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. Input voltage 4V is the dc to dc voltage regulator's minimum input voltage required for operation of the voltage regulators. Voltage regulator's input voltage can reach 40V. This voltage regulator's peak reflow temperature is so high as to make it virtually indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family LM2574. Voltage can be produced at 3.3V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, 14 pins are required. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 3.3V. Switching regulator has a maximum output current of 500mA A, which is sufficient to meet the requirements of operation. As a member of the SIMPLE SWITCHER? family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. Voltage regulator consumes 5mA A of quiescent current without being affected by external factors.
LM2574MX-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
LM2574MX-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2574MX-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Computed tomography (CT)
  • Solar power plants
  • Linear guide
  • Medical equipment
  • Geothermal power
  • Electric heating, lighting
  • Bending machines
  • Textile machinery
  • Milling machines
  • Planers
Step5Bar-code shipping tag
LM2574MX-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2574
    1
  • Efficiency
    72 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    8.992mm
  • Width
    7.498mm
  • Thickness
    2.301mm