  • LM2575N-12/NOPB
LM2575N-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2575N-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575N-12/NOPB
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4V 16-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 1A 16-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5354
Step5Bar-code shipping tag
LM2575N-12/NOPB
    Select All
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2575
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Height Seated (Max)
    5.08mm