  • LM2590HVS-3.3/NOPB
LM2590HVS-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2590HVS-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2590HVS-3.3/NOPB
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
Description:
7 Terminals 4.5V 7-Pin LM2590 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
LM2590HVS-3.3/NOPB Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. In this voltage regulator, 7 terminations are present. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. This harley voltage regulator is available in the TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package for the purpose of space saving. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~125°C TJ, dc to dc voltage regulator should perform well. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 150kHz. Regulator 4.5V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 4.5V. A regulator with this 245 peak reflow temperature is essentially indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 12V is provided. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family LM2590. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. To operate the voltage regulator 12v, 7 pins are required. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 3.3V volts. A maximum output current of 1A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. The maximum voltage of voltage regulator 12v DC DC switching regulator can produce is 3.3V, which is the highest available. In the SIMPLE SWITCHER? family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. An input voltage of 60V is used to operate this harley voltage regulator. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 5mA A of quiescent current. The 4.5V V dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage ensures reliable performance.
LM2590HVS-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
7 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2590HVS-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2590HVS-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Remotely powered electric motors
  • Automation technology
  • Printing equipment
  • Fire elevators
  • Post equipment
  • Servo drive system
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Digital precision reference circuits
  • Electric heating, lighting
  • Industrial controllers
Step5Bar-code shipping tag
LM2590HVS-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2590
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    77 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm