  • LM2591HVS-3.3/NOPB
LM2591HVS-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2591HVS-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2591HVS-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2591 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2591HVS-3.3/NOPB Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. This harley voltage regulator has 5 terminations. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. This harley voltage regulator is available in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package for the purpose of space saving. The voltage regulator is configured with 1 outputs. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. During switching regulator operation, the operating temperature should remain at -40°C~125°C TJ. DC-DC switching regulators reach 150kHz switching frequencies. The voltage regulator can be operated with a voltage as low as 4.5V as an input voltage. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 60V. As a result of the 245 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 12V is provided. In the particular voltage regulators, the LM2591 family is represented. Voltage regulator is capable of giving voltage at 3.3V volts. During switching regulator operation, 5 pins are used. The maximum output current reaches 1A A to meet the switching regulator operation requirements. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 60V. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 1mA A of quiescent current. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4.5V volts is required to ensure reliable performance.
LM2591HVS-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2591HVS-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2591HVS-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Household control circuits
  • Magnetohydrodynamic power
  • Die casting equipment
  • Telecommunications equipment
  • Sink circuits
  • Elevator lighting
  • Balance equipment
  • Post equipment
  • Smoke prevention equipment
  • Alternators
Step5Bar-code shipping tag
LM2591HVS-3.3/NOPB
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Number of Terminations
    5
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2591
  • Efficiency
    77 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Quiescent Current
    1mA
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm