  • LM2594HVM-3.3/NOPB
LM2594HVM-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2594HVM-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2594HVM-3.3/NOPB
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 8-Pin LM2594 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 500mA 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2594HVM-3.3/NOPB Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. Throughout this voltage regulator, there are 8 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. Space-saving 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages are available for this harley voltage regulator. 1 outputs have been configured in the voltage regulator 12v. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. As the name implies, this voltage regulator 12v is designed for mounting on a Surface Mount bracket. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. A maximum design flexibility is provided by the 500mA output current of voltage regulator. 60V volts is DC DC switching regulator's maximum input voltage. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 12V for operation. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2594 family of products. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. To operate the voltage regulator 12v, 8 pins are required. The maximum output current reaches 500mA A to meet the switching regulator operation requirements. It provides the adjusting voltage regulator's maximal output voltage of 3.3V. As the name implies, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 5mA A of quiescent current. By requiring a minimum voltage of 4.5VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed. DC DC switching regulator can operate from a maximum supply voltage of 60V. A dc to dc voltage regulator's frequency of 150kHz is sufficient for maintaining high accuracy.
LM2594HVM-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
LM2594HVM-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2594HVM-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Production lines
  • USB circuits
  • Domestic water pumps
  • Computed tomography (CT)
  • Analog precision reference circuits
  • Post equipment
  • Wind power
  • Sensitive electronic devices
  • Combined machine tools
  • Arc suppression circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM2594HVM-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2594
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    80 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm