  • LM2596S-3.3/NOPB
LM2596S-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2596S-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2596S-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2596 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 3A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2596S-3.3/NOPB Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. During the development of this harley voltage regulator, 5 terminations were made. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. Due to DC DC switching regulator's space saving design, this voltage regulator is available in a TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. When operating, adjusting voltage regulator's operating temperature should be kept at -40°C~125°C TJ. Despite its low input voltage, this voltage regulator can operate. As a result of the 3A output current, voltage regulator offers maximum flexibility in design. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 40V. Due to its 245 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. An input voltage of 12V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. In this case, the DC/DC regulator belongs to the family LM2596. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. For switching regulator operation, 5 pins are used. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 3A A. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family. 40V is the supply voltage for this DC-DC switching regulator. An external factor does not affect harley voltage regulator's ability to consume 5mA A of quiescent current. DC DC switching regulator's high accuracy can be maintained with a frequency of 150kHz.
LM2596S-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2596S-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2596S-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • CMM
  • Automatic plug-in machines
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Access control systems
  • Injection molding machinery
  • Servo drive system
  • Driver circuits
  • Imported equipment
  • Analog precision reference circuits
  • USB circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM2596S-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Frequency
    150kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2596
    1
  • Efficiency
    73 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Current - Output
    3A
  • Quiescent Current
    5mA
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm