  • LM2598T-12
LM2598T-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2598T-12
HK JDW NO:
815-LM2598T-12
Package:
TO-220-7 (Formed Leads)
Datasheet:
LM2598T-12
Description:
7 Terminals 4.5V 7-Pin LM2598 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-220-7 (Formed Leads)
Quantity:
In Stock : 7811
Step5Bar-code shipping tag
LM2598T-12
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-7 (Formed Leads)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    LM2598
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
    Positive
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    12V
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    12V