  • LM2650MX-ADJ/NOPB
LM2650MX-ADJ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2650MX-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2650MX-ADJ/NOPB
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
24 Terminals 4.5V 24-Pin LM2650 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 90kHz Tape & Reel (TR) 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 2610
Step5Bar-code shipping tag
LM2650MX-ADJ/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM2650
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    16V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    90kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm