  • LM2655MTCX-3.3
LM2655MTCX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2655MTCX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2655MTCX-3.3
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminals 4V LM2655 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 300kHz Tape & Reel (TR) 2.5A 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 4886
Step5Bar-code shipping tag
LM2655MTCX-3.3
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LM2655
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    14V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2.5A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm