  • LM2675N-3.3/NOPB
LM2675N-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2675N-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2675N-3.3/NOPB
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
Description:
8 Terminals 6.5V 8-Pin LM2675 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 260kHz Tube 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
LM2675N-3.3/NOPB Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. As you can see, this harley voltage regulator contains 8 terminations. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. Space-saving 8-DIP (0.300, 7.62mm) packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. A voltage regulator 12v such as this one fits the Through Hole mounting bracket. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. 260kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 6.5V is required for this voltage regulator to operate. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 3.3V. An input voltage of 12V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. DC/DC regulators of this type are part of the LM2675 family of voltage regulator 12vs. The voltage DC DC switching regulator can produce is 3.3V volts. There are 8 pins used for switching regulator operation. As a general rule, this voltage regulator 12v should keep its output voltage at least at 3.3V. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 1A A. As the name implies, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator. 40V is the supply voltage for this DC-DC switching regulator. Voltage regulator consumes 2.5mA A of quiescent current without being affected by external factors.
LM2675N-3.3/NOPB Features
1 outputs
8 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2675N-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2675N-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Window air conditioners
  • Computed tomography (CT)
  • Special machining machine tools
  • Product burn-in
  • Surface processing equipment
  • Post equipment
  • Hydraulic presses
  • Automation technology
  • Remotely powered electric motors
  • Serial communication converter
Step5Bar-code shipping tag
LM2675N-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Technology
    DMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM2675
    1
  • Efficiency
    86 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    6.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
    Positive
  • Quiescent Current
    2.5mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    260kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    5.08mm
  • Length
    9.81mm
  • Width
    6.35mm
  • Thickness
    3.9mm