  • LM2678S-3.3/NOPB
LM2678S-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2678S-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2678S-3.3/NOPB
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
LM2678S-3.3/NOPB Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tube package in this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 7 terminations. A SWITCHING REGULATOR analog IC is used in this voltage regulator 12v, which is the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with. The harley voltage regulator is available as a TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package to save space. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 40V. A regulator with this 245 peak reflow temperature is essentially indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 12V is provided. In the particular voltage regulators, the LM2678 family is represented. At 3.3V volts, voltage regulator can provide voltage. In order to operate voltage regulator, 7 pins are required. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.3VV. A maximum output current of 5A A is available to meet the switching regulator operation requirements. As a result, it is able to provide adjusting voltage regulator a maximum output voltage of 3.3V. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER? family. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 4.2mA A of quiescent current. In order to ensure reliable performance, the dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage is 8V volts. DC DC switching regulator can be operated from a voltage of 40V as its maximum supply voltage. A dc to dc voltage regulator's frequency of 260kHz is sufficient for maintaining high accuracy.
LM2678S-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
7 pins
LM2678S-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2678S-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Precision electronic equipment
  • Various CNC machine tools
  • Geothermal power
  • Lathes
  • Electric heating, lighting
  • Direct power supply system
  • Computer rooms
  • Product testing
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Network technology
Step5Bar-code shipping tag
LM2678S-3.3/NOPB
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Current Rating
    5A
  • Frequency
    260kHz
  • Base Part Number
    LM2678
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    82 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    40V
  • Min Supply Voltage
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4.2mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm