  • LM2852YMXAX-1.0
LM2852YMXAX-1.0
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXAX-1.0
HK JDW NO:
815-LM2852YMXAX-1.0
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
LM2852YMXAX-1.0
Description:
14 Terminals 2.85V 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 3090
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXAX-1.0
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1V
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.85V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm