  • LM2940IMP-15/NOPB
LM2940IMP-15/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2940IMP-15/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2940IMP-15/NOPB
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
LM2940IMP-15/NOPB
Description:
Fixed 2.3mm Tin LM2940 PMIC 4 TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
LM2940IMP-15/NOPB Overview
A Cut Tape (CT) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. There is a TO-261-4, TO-261AA case with the integrated voltage regulator. In total, there are 4 terminations on the gadget. In terms of output type, Fixed is what the Regulator IC produces. There are 1 regulators implemented in this electroic component. IC Regulator is possible to alter the range of the operating temperature of Surface Mount in the device. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C~85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. A total of 4 pins can be found on the board. In order to deliver prompt, sufficient and reliable performance, this regulator IC has 1 outputs in total. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Chips have 4 pins. It is LM2940 for this voltage regulator IC, just for your information. In this instance, we are dealing with a typical Other Regulators-shaped component. There is a way of packing the regulator that is called TR. Upon reaching its maximal output current, 1A, it is able to satisfy the operation requirements. It operates in the 15mA Quiescent Current state.
LM2940IMP-15/NOPB Features
500mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TR method of packing
LM2940IMP-15/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2940IMP-15/NOPB Linear Voltage Regulators applications.
  • Car eCall
  • eBike
  • Dashboards
  • Hot swap controller
  • Op-amps
  • CPU power supply
  • Vibration sensor
  • PLL (Phase-Locked Loop)
  • High Speed/High Precision Data Converters
  • CAV (Connected and Automated Vehicle)
Step5Bar-code shipping tag
LM2940IMP-15/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Base Part Number
    LM2940
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    26V
  • Output Voltage
    15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage
    15V
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    15mA
  • Output Voltage 1
    15V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    16.75V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 1A
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    3.5mm
  • Thickness
    1.6mm