  • LM3420AM5-12.6
LM3420AM5-12.6
advertisement
Manufacturer No:
LM3420AM5-12.6
HK JDW NO:
815-LM3420AM5-12.6
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
LM3420AM5-12.6
Description:
LM3420 SC-74A, SOT-753 Tape & Reel (TR) 12.6V 5 Terminals 5 Pin
Purchasing and Inquiry
LM3420AM5-12.6 Overview
There is a package for Tape & Reel (TR) in which it can be found.There is a SC-74A, SOT-753 package that comes with this item.Amounting type Surface Mount is the one associated with the device.It is recommended that the temperature be set to -40°C~85°C TA in order to ensure reliable performance.The functionality of this device is provided by an analog IC called POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.Identify its related parts based on the base part number LM3420.There are no terminations in it at all.In the battery pack, the voltage is 12.6V.Due to the 5 pins on it, it is a very simple circuit.Currently, there are 1 channels available.It is recommended to use devices with a maximum supply voltage of 20V.Batteries with a 12.6V voltage are compatible with it.
LM3420AM5-12.6 Features
Battery pack voltage of 12.6V
1 channels
SC-74A, SOT-753 package
LM3420AM5-12.6 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3420AM5-12.6 Battery Chargers ICs applications.
  • Electric tour bus
  • Floor scrubber
  • Crosswalk marker lights
  • Tablets
  • Trash compactors
  • Modern LA
  • Remote sensor
  • Emergency/Security
  • Portable medical instruments
  • Man lift
Step5Bar-code shipping tag
LM3420AM5-12.6
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12.6V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM3420
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Number of Cells
    3
  • Voltage - Supply (Max)
    20V
  • Battery Pack Voltage
    12.6V
  • Height Seated (Max)
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA