  • LM3668SDX-3.3/NOPB
LM3668SDX-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3668SDX-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM3668SDX-3.3/NOPB
Package:
12-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
12 Terminals 2.5V LM3668 DC DC Voltage Regulator DUAL SWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 2.2MHz Tape & Reel (TR) 1A 12-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2352
Step5Bar-code shipping tag
LM3668SDX-3.3/NOPB
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE WITH PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM3668
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    2.5V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    DUAL SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck-Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2.2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    12-WFDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA