  • LM3671MF-1.875/NOPB
LM3671MF-1.875/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MF-1.875/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3671MF-1.875/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MF-1.875/NOPB Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. In this voltage regulator, there are a total of 5 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the SC-74A, SOT-753 package. The voltage regulator is configured with 1 outputs. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. A Surface Mount mounting is required for this switching regulator. -40°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. 2MHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 5.5V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 3.6V. As a member of the LM3671 family of DC/DC regulators, this is a DC/DC regulator. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 1.875V volts. 5 pins are used for switching regulator operation. The maximum output current reaches 600mA A to meet the switching regulator operation requirements. Voltage regulator consumes 16μA A of quiescent current without being affected by outside forces. By requiring a minimum voltage of 2.7VV, adjusting voltage regulator reliable performance is guaranteed. Switching regulators with the PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE feature are more efficient and stable than those without.
LM3671MF-1.875/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MF-1.875/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MF-1.875/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Scientific research
  • Nuclear power plants
  • Serial communication converter
  • Smoke exhaust equipment
  • Drilling machines
  • Sink circuits
  • Combined machine tools
  • Digital display device
  • Telecommunications equipment
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MF-1.875/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3671
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.875V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    16μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm