  • LM385BZ-2.5/NOPB
LM385BZ-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM385BZ-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM385BZ-2.5/NOPB
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM385BZ-2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±1.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    10A
  • Base Part Number
    LM385
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    20mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Current - Output
    20mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Current - Cathode
    20μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    120μVrms
  • Height
    5.34mm
  • Length
    4.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Thickness
    3.6mm