  • LM3S2D93-IBZ80-A1
LM3S2D93-IBZ80-A1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S2D93-IBZ80-A1
HK JDW NO:
815-LM3S2D93-IBZ80-A1
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
LM3S2D93-IBZ80-A1
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 2000 Series LM3S2D93 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Step5Bar-code shipping tag
LM3S2D93-IBZ80-A1
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LM3S2D93
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    512kB
  • Number of I/O
    67
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.5mm
  • Width
    10mm