  • LM3S5791-IQC80-B1
LM3S5791-IQC80-B1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S5791-IQC80-B1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S5791-IQC80-B1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LM3S5791-IQC80-B1
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Series LM3S5791 100 Pin 80MHz 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 8296
Step5Bar-code shipping tag
LM3S5791-IQC80-B1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S5791
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    72
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.08V~1.32V