  • LM3S9D96-IBZ80-A2T
LM3S9D96-IBZ80-A2T
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9D96-IBZ80-A2T
HK JDW NO:
815-LM3S9D96-IBZ80-A2T
Package:
108-LFBGA
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9D96 108 Pin 80MHz 3.3V 108-LFBGA
Quantity:
In Stock : 516
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9D96-IBZ80-A2T
  • Package / Case
    108-LFBGA
  • Number of Pins
    108
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Number of Terminations
    108
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9D96
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
    3
  • Height
    1.5mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm