  • LM3S9U96-IQC80-A2
LM3S9U96-IQC80-A2
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9U96-IQC80-A2
HK JDW NO:
815-LM3S9U96-IQC80-A2
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
384KB 384K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9U96 100 Pin 80MHz 3.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 12138
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9U96-IQC80-A2
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    100
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9U96
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    384kB
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • Program Memory Size
    384KB 384K x 8
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Number of Timers/Counters
    4
    3
  • Number of PWM Channels
    8
  • Height
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • Thickness
    1.4mm