  • LM4030BMF-2.5/NOPB
LM4030BMF-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4030BMF-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4030BMF-2.5/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4030BMF-2.5/NOPB
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    20ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    30mA
  • Base Part Number
    LM4030
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    120μA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Temp Coef of Voltage-Max
    20 ppm/°C
  • Current - Cathode
    120μA
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    105μVp-p
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±0.1%