  • LM4040CEM3-2.5/NOPB
LM4040CEM3-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040CEM3-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040CEM3-2.5/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.5% SOT23-3
Quantity:
In Stock : 5772
Purchasing and Inquiry
Product Description: LM4040CEM3-2.5/NOPB Precision Voltage Reference
Key Features:
Applications:
Keyboard Compatibility:
Step5Bar-code shipping tag
LM4040CEM3-2.5/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Length
    2.92mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    3
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.22mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Technology
    BIPOLAR
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Base Part Number
    LM4040
    Fixed
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Number of Channels
    1
  • Subcategory
    Voltage References
  • Output Voltage
    2.5V
  • Number of Outputs
  • Max Output Current
    15mA
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    68μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz