  • LM4040DIM3-10.0/NOPB
LM4040DIM3-10.0/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040DIM3-10.0/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040DIM3-10.0/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TEXAS INSTRUMENTS LM4040DIM3-10.0/NOPB Voltage Reference, Precision Micropower, Shunt - Fixed, AEC-Q100 LM4040 Series, 10V, SOT-23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040DIM3-10.0/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Max Power Dissipation
    306mW
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    15A
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    10V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    65mA
  • Max Output Voltage
    10V
  • Reference Voltage
    10V
  • Reference Type
    Shunt
  • Current - Cathode
    110μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    180μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm