  • LM4041C12IDCKR
LM4041C12IDCKR
advertisement
Manufacturer No:
LM4041C12IDCKR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4041C12IDCKR
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
LM4041C12IDCKR
Description:
IC VREF SHUNT 1.225V SC70
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4041C12IDCKR
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Base Part Number
    LM4041
  • Output Voltage
    1.225V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    12mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    1.225V
  • Min Input Voltage
    10V
  • Reference Voltage
    1.225V
  • Reference Type
    Shunt
  • Nominal Input Voltage
    10V
  • Current - Cathode
    80μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    20μVrms
  • Height
    1.1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm