  • LM4050BIM3-2.5/NOPB
LM4050BIM3-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4050BIM3-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4050BIM3-2.5/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
TEXAS INSTRUMENTS LM4050BIM3-2.5/NOPB VOLTAGE REF, SHUNT, 2.5V, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4050BIM3-2.5/NOPB
    Select All
  • Nominal Supply Current
    60mA
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    2.5V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    50 ppm/°C
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    41μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±0.2%
  • JESD-609 Code
    e3
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    50ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Max Power Dissipation
    280mW
  • Technology
    BIPOLAR
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    20mA
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA