  • LM4128CQ1MF2.5/NOPB
LM4128CQ1MF2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4128CQ1MF2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4128CQ1MF2.5/NOPB
Description:
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-5
Step5Bar-code shipping tag
LM4128CQ1MF2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Tolerance
    ±0.5%
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    LM4128
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    20mA
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Voltage - Input
    2.9V~5.5V
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Quiescent Current
    100μA
  • Current - Supply
    100μA
  • Min Input Voltage
    2.2V
  • Max Input Voltage
    6V
  • Reference Type
    Series
  • Noise - 0.1Hz to 10Hz
    275μVp-p
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm